Prawa autorskie

Copyright © ObraczkaSlubna.pl

1. Zasady pobierania publikacji.

Bez zgody autora stron, właściciela praw autorskich i zarazem ich wydawcy w Internecie żadna część tej publikacji nie możne być przechowywana w systemach wyszukiwania lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi, za pośrednictwem fotokopiarek czy w inny sposób o czym mówi Ustawa  Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83   
Zamieszczenie całego artykułu jest możliwe tylko za zgodą autora. Domyślnie takiej autor zgody nie udziela. Zgodę taką można w uzasadnionych przypadkach uzyskać kontaktując się z autorem. Bez zgody autora jest to zawsze naruszenie prawa autorskiego, nawet gdy nie wiąże się z uzyskiwaniem korzyści materialnych. Osiąganie korzyści może wpłynąć na wysokość i formę odszkodowania przyznawanego przez sąd, ale nie zmienia to samego faktu złamania praw autorskich. Już przy samym rozpowszechnianiu bez zezwolenia może ucierpieć wartość handlowa oryginału, jakakolwiek by ona wcześniej nie była... 

2. Pobieranie ilustracji. 

Elementy graficzne stworzone przez autora dla potrzeb serwisu i ilustracje, w tym zrzuty ekranu, również nie mogą być wykorzystywane bez zgody autora. Również domyślnie takiej autor zgody nie udziela. 
Umieszczając na swojej stronie obrazki i downloady (pliki do ściągnięcia) narusza się prawo ale nie we wszystkich przypadkach. Jeśli umieszcza się na swojej stronie cudze obrazki: tapety, gify animowane i inne, które ktoś przygotował po to, aby wzbogacić swoją stronę narusza się prawa autorskie i łamie się prawo. 
Jednak nie ma mowy o naruszaniu prawa, jeśli te obrazki pochodzą ze stron, rozpowszechniających darmowe grafiki na strony WWW, takie obrazki każdy może zamieszczać na swojej stronie. 
Jeśli podoba się unikalna grafika na czyjejś stronie - zamiast po prostu ściągać ją i zastanawiać się, czy nie narusza się prawa – trzeba napisać mail-a do jej autora i zapytać, czy może udostępnić swoje grafiki.